Küresel Sorunlar Nelerdir

Home » Sorular Cevaplar » Küresel Sorunlar Nelerdir
Sorular Cevaplar Yorum yapılmamış

Küresel sorunlar dünyamızı ilgilendiren genel konulardır. Bunlar yaşamımız ve geleceğimizle bağlantılı olan sorunları gösterir. Dünya üzerinde yaşayan her canlıyı ilgilendiren temel konuları kendisinde barındırmaktadır.

İklim değişiklikleri: Atmosfere yayılan zararlı gazların artması ile sera etkisi daha yoğun görülmektedir. Yıl boyunca sıcaklık değerlerinin daha fazla artmasına neden olmaktadır. Isı artışları küresel anlamda sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Salgın hastalıklar: Yeni ortaya çıkan hastalıklar canlı yaşamını etkilemektedir. Hızla yayılan salgın hastalıklar bulaşarak ölümcül olabilmektedir. Tarih boyunca çeşitli salgın hastalıkların ortaya çıkması yaşamı tehdit etmektedir.Terörizm: Ülkelerin iç savaşa girmeleri ile dünyayı tehdit eden terör olaylarının meydana gelmesi.

Nükleer savaş: Kullanılması yasaklanmasına rağmen ülkelerin binlerce nükleer silahı yeraltında bulunmaktadır. Nükleer silahların biyolojik ve kimyasal etkilerinden dolayı canlı yaşamı tehdit altındadır.

Meteor çarpması: Büyük bir meteor parçasının dünyaya çarpma riski olması canlı yaşamının son bulmasına neden olur.

Kara delikler: İnsanların gözlemleyemedikleri kadar gizemli olan kara delikler dünyamızı yok edebilir. Geldiği farkedilmez ve kısa sürede dünyamızdaki her şeyi kendi içine çekerek paramparça edebilir.


Yorum Yaz