Ağır Küre Nedir

Ağır Küre Hakkında Bilgi, Ağır Küre Nedir Kısa

Dünyanın merkezi olup çevresinde katmanlardan meydana gelir. Çevresini kaplayan diğer katmanlardan dolayı herhangi varlığından haberdar olmayız. Nikel ve madenlerin erimesi sonucunda oluşmuştur. Dünyanın var olmasından itibaren binlerce derece sıcaklığa sahip olarak akışkan yapısını koruyor. Ağır küre aynı zamanda çekirdek adını alıp kalınlığı 3400 km kadar yüksektir.

İçinde demir ve nikel bulunması sonucunda yüksek miktarda sıcaklığa ulaşarak akışkan yapısını koruyor. Sıcaklık 4000-5000 derecesi arasında değişiklik gösterir. Tahmini derece olarak veriyoruz bugüne kadar çekirdeğe kadar ulaşılmamıştır. Fakat böyle durumlarda yüksek basınç sıvı halinde olduğundan dolayı katı olarak kaplı olduğu düşünülüyor.

Çekirdeğin erişim madenlerden meydana gelse dahi çekim kuvveti sağıyor. Çevresinde oluşturduğu yer çekiminden dolayı dağılması önleniyor. Sıvı halde olduğunu düşünürsek erimesi etki yaratarak dünyanın dış yüzeyine çıkacağını düşündürür. Çekim kuvveti kaybolduğu zaman buna etki yaratabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir