Bağırsakta Gaz Nasıl Giderilir

Her yaştan kişinin ortak sorunu olan gaz sancısı bağırsaklarda birikmesi ile meydana gelir. Konuşurken, yemek yerken, su içerken hava alırız bunlar vücudumuzda birikmektedir. Hava yutmak tabiri ile de durum bilinir. Hava vücudumuzdan çıkmadığı zaman bağırsaklarımızda birikerek midemizin içersinde olur. Şişkinlik olarak tabir edilir.

Gaz sancısı hissettiğiniz zaman kendinize daha dikkat etmelisiniz. İçtiğiniz sudan susun beli sıkan elbiselere kadar her şeyinize dikkatli olmalısınız. Yüz üstü uzanarak birisinin sırtınıza masaj yapması durumunda kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Gaz sancılarından arınarak gaz yapan yiyeceklerden uzaklaşmalısınız. Sarımsak, kızartma, soğan, baklagiller gaz yapan gıdalar arasındadır. Süt, yoğurt, bira, şeftali, kayısı, erik gaz yapan yiyecekler olarak gösteriliyor. Aşırı tüketilmesi durumunda kişilerde gaz olayı ortaya çıkar. Gaz sancısına iyi gelenler ise papatya çayı, rezene, zencefil gibi bitkiler tüketilmesi gerekmektedir. Söylediklerimizi yapmamıza rağmen gaz sorunu halen devam ediyorsa doktora görünmeniz iyi olacaktır.

Gaz sancısı bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Kalp krizi dahi geçirebilirsiniz. Sırt ve göğüs çevresindeki ağrılar geçmiyorsa eğer hastaneye gitmenizi önermekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir