Büyük Lokma Ye Büyük Söz Söyleme Kompozisyon

Büyük Lokma Ye Büyük Söz Söyleme Atasözünün Anlamı

Atalarımız yerli yerinde bir söz söylemiştir “büyük lokma ye büyük söz söyleme” diyerek insanlara ders vermiştir. Duyduklarınız ve işittiklerinizi herkese söylenmemesi gerektiğini belirtmiştir. İnsanların söylediklerinin karşı tarafta nasıl etki yaratıp büyük konuşarak farklı düşüncelere sebep olunmamalıdır.

Başkaları kınanmamalı hiç olmayacak şeylerden konuşarak asla yapmam etmem dememelidir. Bir gün ne olacağını bilmeden onu yapmış olursunuz sonra lafınızı yutarsınız. Hayatın cilvesi ne zaman geleceği belli olmayacağından dolayı sizi kötü günler bekleyebilir. Durumunuz iyiyken kötüleşebilir olumsuzluğa neden olabilirde. Asla yapmam demeyin yapmam diyerek geçiştirmelisiniz. Konuşmak insanlara bir şey kazandırmaz dikkatli olunması gereklidir.

Kaderin feleğine sizde uğramadan önce bunu düşünün. Payınıza düşeni elbet bir gün alacaksınız. Bugün iyiyseniz yarın kötü olabilirsiniz. Büyük lokma yiyin ama büyük konuşmayın diyerek atalarımız gelecekte sizin nelerin beklediğinizi bilemeyeceğinizi belirtmiştir. Dikkat edilmesi sonucunda hayatımıza dahil olacakları sonradan fark edebiliriz.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*