Eskiden Kullanılan Işık Kaynakları

Eskiden insanlar aydınlanmak için çeşitli ışık kaynakları kullanmışlardır. Eski çağlardan günümüze kadar ışık kaynaklarından faydalanarak ihtiyaçlarını karşılamışlardır. İlk olarak gündüz vakitleri güneşin aydınlatan ışığından faydalandılar. Geceleri dolunay olduğu zaman ay’dan yansıyan ışıktan faydalanıp çevrelerini görürlerdi.

İlk olarak ateş yakarak ondan faydalanmışlardır. Meşaleler sayesinde aydınlatmaları belirli noktalara götürebilir oldular. Bitkisel ve hayvansal yağlarını kullanarak mumlar yapmışlardır. Ev ortamlarının aydınlanmasında mumlar oldukça fazlalı oldu. Gaz lambaları üretilerek artık dışarısının da aydınlatılması sağlanmıştır. 19. yüzyılın ilk çeyreğinde Thomas Edison tarafından elektrik akımı ile ışık yayan ampul geliştirildi. Bu sayede artık güçlü ışık kaynakları geceleri dahi kullanılabilir olmuştur.


16 yorum

  1. ışık kaynaklarını biliyorum ikiye ayrılır biri doğal ışık kaynağı diğeri de yapay ışık kaynağıdır doğal ışık kaynakları örnek vereyim mesela ateşböceği ay yıldız bu gibileri yapay ışık kaynakları da bunlardır meşale mum LEDlambalar vardır çok güzel bilgiler verilmiş bu sayfada

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*