Eskiden Kullanılan Işık Kaynakları

Eskiden insanlar aydınlanmak için çeşitli ışık kaynakları kullanmışlardır. Eski çağlardan günümüze kadar ışık kaynaklarından faydalanarak ihtiyaçlarını karşılamışlardır. İlk olarak gündüz vakitleri güneşin aydınlatan ışığından faydalandılar. Geceleri dolunay olduğu zaman ay’dan yansıyan ışıktan faydalanıp çevrelerini görürlerdi.

İlk olarak ateş yakarak ondan faydalanmışlardır. Meşaleler sayesinde aydınlatmaları belirli noktalara götürebilir oldular. Bitkisel ve hayvansal yağlarını kullanarak mumlar yapmışlardır. Ev ortamlarının aydınlanmasında mumlar oldukça fazlalı oldu. Gaz lambaları üretilerek artık dışarısının da aydınlatılması sağlanmıştır. 19. yüzyılın ilk çeyreğinde Thomas Edison tarafından elektrik akımı ile ışık yayan ampul geliştirildi. Bu sayede artık güçlü ışık kaynakları geceleri dahi kullanılabilir olmuştur.

16 comments

 1. ışık kaynakları şunlar güneş,gaz lambası,maşale,

 2. bu bilgiler çok iyi

 3. ışık kaynaklarını biliyorum ikiye ayrılır biri doğal ışık kaynağı diğeri de yapay ışık kaynağıdır doğal ışık kaynakları örnek vereyim mesela ateşböceği ay yıldız bu gibileri yapay ışık kaynakları da bunlardır meşale mum LEDlambalar vardır çok güzel bilgiler verilmiş bu sayfada

 4. bu ders çok iyi bir ödev

 5. Çok güzel bilgiler

 6. Bu bilgilerin aynisi kitabimda yaziyor

 7. Bu sorular çok iyiydi hepsi dersimin aynısıydı😊☺

 8. yalçın çok güzel

 9. teşekkür ederim arkadaşlar ödevim için çok yararım oldu.:) :)

 10. Bu bilgiler benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim

 11. Teşekkürler çok işimi gördü

 12. Teşekkür ederim tam ödevim için lazımdı

 13. Çok tesekur ederim ödevimi yapmama yardımcı oldunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.