Gazetecilik Bölümü Nedir Hakkında Bilgi

Üniversite adayları için günümüzün popüler meslekleri arasında görülen gazetecilik bölümünde eğitim almaları mümkün. Geleceğini düşünen öğrenciler kendi bilgilerini geliştirerek önemli yerlere gelebilirler. Televizyonculuk ve radyo alanında gazetecilik popüler mesleklerden sayılmaktadır.

Yazılı basında haberin basım ve yayın aşamasına kadar her konuda gazetecilik bölümünden mezun kişiler ilgilenir. Araştırmalar yapılarak haber değeri taşıyan kaynaklar bulunlar. Basın yayın kuruluşlarında görev almalarına imkan olur. Basım ve yayın alanında haberin kaynağından yayıma kadar bir çok konuda ilgilenen kişilerdir. Bilgi ve becerili insanlara sahiptir.

4 yıllık eğitim süresi boyunca sosyoloji, psikoloji, siyasi tarih, temel sosyal bilimler, ekonomi, hukuk ve istatistik dersleri alırlar. Sonraki yıllarda ise gazetecilik, fotoğrafçılık, basın ekonomisi ve işletmeciliği, basın-yayın tekniği ve bilişim alanın dersler verir ve uygulanır.

Çalışma alanları
Genellikle basın ve yayın kuruluşlarında iş imkanı bulurlar. Gazetecilik alanında gerek özel kuruşlara bağlı yada bağımsız şekilde iş yapabilirler. Bulundukları ülkede ekonomik gelişmişliği de takip etmeleri mümkündür. Yayın alanında sahip olabilecekleri işler oldukça fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir