Gökyüzü Neden Mavidir

Gökyüzünün rengi hep ilgi çekmiş her insanın merakı olmuştur. Gökyüzü Neden Mavi Görünüyor merakla cevaplanacak sorulardan olduğundan dolayı açıklık getirilmesi gereklidir. Gökyüzü Neden Mavi Renk olduğunun cevabını net şekilde söyleyebiliriz aslında öyle görünmediğini hepimiz biliyoruz. İlginç bir görüntü oluşabilir normalde gündüzleri mavi akşamları ise siyah görürüz oda evrenin sahip olduğu renktir. Gökyüzünün Rengi Mavi Olmasının Nedeni aslında gördüklerimiz ile ispatlanabilir.

Gökyüzünün mavi görünmesinin nedeni atmosferin renksiz olmasıdır. Renklerde kırılma noktası olup güneş ışınları atmosfere girdiği zaman gazların moleküler yapılar üzerinden toz parçacıkları saçılır. Gün ışığı değişik dalga boyutlardan ortaya çıkabilir. En kısa dalga boylu renk mavi olduğundan dolayı gökyüzü mavi gözükür. Uzaklaştığı durumunda kızıl ve kırmızıya doğru renk alır. Bulutlu ve dumanlı havalarda gri bir renk çevreyi sarar bunun sebebi ise aynı oranda saçılmasıdır.

Gün batımında genelde görülen renk kızıl olmasının sebebi ise güneş ışınlarının bize eğik şekilde ulaşmasından dolayıdır. Güneş ışınlarının uzak mesafeden yanlamasına atmosfere gelmesi neden ile birlikte kızıl renge sahip olur. Muhteşem gün batımı bu sayede meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir