Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Bayanların özellikle hamilelikten korkmalarının sebeplerinden birisi karın bölgesinde oluşan çatlaklardır. Görüntü olarak kendilerini kötü hissederek psikolojik anlamda yıkılmalarına sebep olmaktadır. Bayanların yaşadığı çeşitli sağlık sorunlarından doğrudan etkilendikleri aşikar olmaktadır.

Bayanların doğum zamanlarının yaklaşması ile karın kısmı en fazla büyüme noktasına gelerek kendisini gösterir. Kilo alınması ve bebeğin gelişiminden dolayı kendine yer aramak için vücut kendisini genişletmektedir. Karın kısmı yeterince büyümesi sağlanmadığından dolayı deride oluşan çatlaklar gözle görülür derecede olur. Çatlaklar kendilerini çizgiler halinde gösterir. Esmer tenlilerde fazla belirgin olmasa dahi beyaz tenlilerde daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Estetik açıdan görüntülerinin görülmesi onları rahatsız etmektedir.

Oluşan çatlaklar aslında önlenebilir. Tedavisi mümkün olduğundan dolayı panik yapmamaları gerekir. Hamilelik sonrasında oluşan çatlakların büyük bir kısmı önlenerek doğum yapmamış gibi görünmemiz dahi mümkündür. Bol miktarda sıvı alınması derinin kendisini yenilemesini sağlayacaktır. Karın ve bacak kısımlarına sürülecek olan krem sayesinde vücut tekrar kendisini toparlamaya başlayacaktır. Doğal olarak görüldüğünden dolayı böyle durumları rahatsızlık olarak görülmemesi gerekmektedir.

Ilık su altında dairesel masajların yapılması karın bölgesindeki çatlakların oluşumunu azaltabilmektedir. Ilık bazen soğuk su ile deride yapılacak şok etkisi de deriyi güçlendirerek çatlaklardan kendisini koruması mümkün olmaktadır.

Uzmanların önerisi, badem ve bebe yağının kullanılması olmaktadır. Çatlaklar herhangi bir şekilde bebeğin ve anne sağlığını tehdit etmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.