Lafla Peynir Gemisi Yürümez Kompozisyon

Konuşarak icraat olmayacağını anlatan en güzel atasözüdür. Söylenen sözler yerine getirilerek yapılması gereklidir. İnsanlar konuşmaya gelince herkesten çok konuşurlar ama icraat konusunda sıfır çekerler. Atalarımız bununla ilgili “lafla peynir gemisi yürümez” diyerek toplumlara nasihat vermiştir. Atasözleri tarihte olanları ve yaşananlardan ders alınarak söylenerek doğru olduğunda yüzlerce yıllık ömürleri olduğunu görüyoruz.

Önemli paşalardan birisinin söylediği sözde şöyle “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek bizlere yapılanlar icraatlardır lafa bakılmaz demiştir. Lafla olmayacağı gibi bir şeyler yapma çabasına girilmesi gereklidir. Birilerine bir şeyler anlatıyorsanız yapın öyle anlatın ama yapmadan anlatmayın o zaman bu atasözünden bir farkınız kalmaz. Kişinin nasıl karaktere sahip olduğu da atasözünde anlatılmış olunur.

İşlerinizi lafla yaparız hallederiz diyerek geçiştirilmemeli. İnsanlar sözlerle sadece o anlık geçiştirme yapar ilerde tekrardan karşısına çıkacağından dolayı olan itibarını ve önemini de kaybetmiş olacaktır. O yüzden kişinin ayinesi iş olduğundan dolayı herkes yaptığı işle konuşmalıdır. Bunu şunu yapacağım demekle olmadığı gibi yapılıp da konuşulması gerektiğini gösterir.

12 comments

 1. çok güzel yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 2. abartmayın…

 3. neden kimse yorum yazmamış?.. ):

 4. bu kompozisyona bir etkileyici başlık yazabilir misiniz

 5. bu kompozisyona etkileyici bir başlık yazınız

 6. Sagolun işime yaradı.

 7. bu kompozisyona etkileyici bir başlık yazabilir misiniz

 8. çok güzel bir kompozisyon olmuş.TEŞEKKÜRLER

 9. SÖZLÜDEN 100 PUAN ALDIM. TEŞEKKÜRLER…

 10. Başlık olarak lafla üxraat dedim ve 100 aldım sağolun 😊😊😊

 11. Başlık olarak”lafla icraat” dedim ve 100 aldım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir