Menemen Kubilay Olayı Nedir

Menemen isyanı olarak tarihe acı bir dönem olarak geçmiştir. Derviş Mehmet adındaki insanın başlattığı isyanın arkasından giden insanlarla olmuştur. İsyanı bastırmak üzere Asteğmen Kubilay bölgeye gönderilir. Uyarılar ve çeşitli çalışmalar yapılmasına rağmen isyan bastırılmaz ve saldırılır. Asteğmen Kubilay orada şehit edilir.

Yaşanan olaylar doğrultusunda Atatürk’e olaylar bildirilir. Atatürk daha yeni işgalden kurtarılan bir bölgede isyan olması oldukça sinirlendirmiştir. Bunun üzerine sinirlenerek o bölgenin haritadan silinmesini isterse eğer böyle bir şeyin yerine getirilmemesini ister. Sinirliliği olduğundan dolayı yaşamlar olumsuz etkilenmektedir. Yaşanan olayda bölgeye gönderilen bir tabur asker tarafından bölge kontrol adına alarak isyancılar öldürülmüştür.

Türk tarihinde unutulmayan olaylardan birisi olmaktadır. İsyana karşılık Atatürk ilk defa bu kadar sert tavır koymuştur. Gencecik öğretmen olan Kubilay askeri olaran Asteğmen olarak görev almıştır. Bununla birlikte şehit edilmesi Atatürk tarafından “bölgenin haritadan silinmesini” istemesi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.