Tabiatta Bulunan Elementler

Tabiatta bulunan birçok kaynak vardır. İnsanlar ve diğer tüm canlılar yaşamsal aktivitelerini bu kaynaklar sayesinde devam ettirebilmektedirler. Bu kaynaklar hava, su, toprak, güneş vb. doğal kaynaklardır. Bunların dışında tabiatta birçok element vardır. Kaynaklar insan hayatı için ne kadar önem arz ediyorsa elementler de insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri açısından son derece önemlidir.

Özellikle son yıllarda doğal kaynakların kirlenmesi ve yok olması insan hayatını tehlikeye sokmuştur. Bu sebeple doğanın korunması çok önemlidir. Doğada bulunan elementler insanları hayatlarını sürdürmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Doğal kaynakların nasıl korunması gerekiyorsa elementlerde aynı şekilde korunmalıdır.

Doğadaki Elementler
Tabiatta yaklaşık 120 adet element bulunmaktadır. Bu elementlerden en çok doğada bulunanı silisyumdur. Silisyum son derece önemli bir elementtir ve insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bu elemente ihtiyaç vardır. Doğada bu kadar çok bulunan bu element insanların kullandığı teknolojilerde de kullanılmaktadır. Özellikle bilgisayar silisyum teknolojisi ile üretilmiştir. İnsan hayatında çok önemli yeri olan birçok icat bu element sayesinde meydana gelmiştir.

Silikon vadisinin adı silisyumdan gelmektedir ve gerçekten çok büyük bir endüstri alanına sahiptir. Silisyum dışında doğada en çok bulunan elementlerden biri oksijendir. Oksijen tüm canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri açısından son derece önemlidir. Oksijen nefes alımını sağladığı için hayati bir önemi vardır.
Doğada bulunan diğer elementlerin başında alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, hidrojen gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.