Türkçeyi Doğru Kullamak İçin Neler Yapabiliriz

Türkçe’mizi doğru kullanmak tamamen bizim elimizdedir. Doğru şekilde kullanılacak Türkçe dilimize, vatanımıza, kültürel değerlerimize ve geçmişimize sahip çıkmaktır. Dilini kaybeden milletler yok olmaya mahkumdur. Zamanla başka dile mensup olanlar kendi yaşamlarından çıkarak yabancılaşmaya başlamışlardır. Dilimize sahip çıkarsak geleceğimize de sahip çıkarız. Doğacak evlatlarımız dilimizi güzel şekilde kullanacakları gibi milletimizin varlığını da devam ettireceklerdir. Atatürk dilimizin önemini bilerek Türk Dil ve Tarih Kurumunun kurulmasını emretmiştir. Dilimizin araştırılması, yaygınlaşması, dilimize giren yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarının bulunması gibi görevlere sahiplerdir. Türk diline sahip çıkılmaktadır.

Türk diline sıklıkla yabancı kelimeler girmektedir. Sosyal medya başta olmak üzere yabancı yakımlar dünya üzerinde etki sürdürerek milletlerin dillerini unutmalarına, başka dillere bağlılık göstermelerine sebep olmaktadır. Renkli gelse dahi içten içe dilimizi kaybederek başka milletlere sempati duymamıza sebep olmaktadır.

Kısa basit kelimelerden kaçınarak daha doğru uzun kelimeler kullanmalıyız. Sözcüklerin kısaltılmışı “mrb, slm, asl” gibi ifadeler yerine daha doğru şekilde sormak önemlidir. Türkçemize sahip çıkarak doğru düzgün şekilde kullanalım. Bizim için kelimelerin önemini asla unutmadan konuşmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.