Yağda Çözünen Vitaminler Nelerdir

Yağ içinde çözünen vitaminlere baktığımız zaman bunlar karışım sonucunda gerçekleşir. Başta A, D, E ve K vitamini olmak üzere yağda çözünen vitaminler kategorisinde sınıflandırılmaktadır.

A vitamini
Enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttıran vitamindir. Büyüme, üreme, kemik ve diş gelimi, görme duyularının gelişmesi için gereklidir. Tırnak gelişiminden sağlıklı saçlara kadar A vitamine ihtiyaç duyulur. Diş ve dişetlerinin sağlıklı olmasında önem taşımaktadır. Sütte, yumurtada, ton ve morino balıklarında bol miktarda bulunur.

D vitamini
İnce bağırsaklarda kalsiyumun emilmesine yardımcı olur. Kemik ve diş sağlığının sağlanması için gereklidir. Balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et ve sebze ürünlerinde bol miktarda bulunur.

E vitamini
Antioksidan bakımından etkili olup başta Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır. Özellikle yaşlı kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir. Fitol ve metil hidrokinon türevidir. Böbrek, kalp, kas ve böbrek üstü bezlerinde depolanır. Bulunduğu besinler başta tahıl ürünleri olmak üzere yeşil sebzelerde vardır.

K vitamini
Karaciğere iyi geldiği gibi kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. K vitamini takviyesi sayesinde kanamalı hastalıklardan korumaktadır. Ispanak, marul, domates, biber, peynir, tereyağı, yumurta gibi besinlerde bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.