Yalan ve Hile Neden Kötü Davranışlardandır

Yalancı ve hilekar olmak toplum içinde huzursuzluğa, var olan huzurunda bozulmasına sebeptir. İnsanlara güvenilmediği gibi yalanla beraber toplum içinde sorunlar meydana gelir. Yalancı bir yalan söyler iki yalan söyler üçüncü de doğru söylese dahi kimse inanmaz. Müslüman olan dinine bağlı bir mümin asla yalan söylemez. Yalanın kötü olduğunu bilerek başkasının günahına gireceğini de bilir. Eline de diline de hakim olması gerekmektedir. Güvenilir insan olunması için insan her türlü hileden uzak durması gerekir.

Peygamber Efendimiz “Bir Müslüman ihanet eden, zarar veren yahut hile yapan kişi bizden değildir.” sözleriyle buyurmuştur.

Yalan söylemenin insanın güvenilmez insan olmasına, saygısını ve şerefini yitirmesine sebep olacağını açıklamıştır. Şaka yapmak için yalan söylenmemeli, hileye başvurulmamalı dikkat edilmesi gerekmektedir. Hilekar insanın yalan söylemekten geri durmayacağı gibi yanlış algı yaratarak sorun çıkartır. Bu tür insanların sözüne inanarak hareket edilmemeli. Yalan konuşmamaya, insanları birbirlerine düşürmemeye dikkat edilmelidir. Yalancı şahitlikte buna benzerdir bir kere yalan söyleyen insan devamında da yalan söyler.

Hz. Ali de “Yalancıyla arkadaş olma! Çünkü yalancı, sana uzağı yakın, yakını da uzak gösterir.” demiştir.

Yalancı biriyle arkadaşlık edersek bizi yalana alıştırır. Doğruluktan dürüstlükten uzaklaşarak sorun yaşamamız kaçınılmazdır. Yalan ve hile başarılı olmamıza engel olduğu gibi toplum içinde sorunlar, sıkıntılar doğurur. Güvenilmediği gibi iş yapılamaz hale geliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir