19 Mayıs 1919 Önemi

Ulusumuzun temelleri 19 Mayıs 1919 tarihinde atılan ilk adımla atılmıştır. Ülkemiz zor durumda ve yabancı devletlerin kontrolünde olması Türk milletini oldukça rahatsız ediyordu. Ulusun kurtuluşu ve tekrar küllerinde tekrar doğması için Mustafa Kemal’in başlattığı Milli Mücadelede Türk milletinin azmi ile ülkemizin tekrar kurulmasında çalışmalar yapılmıştır.

Anadolu topraklarında Milli Mücadele başlatılarak Cumhuriyetin yeniden küllerinde doğması sağlanacaktı. Atatürk, Türk milletini ülkemizin durumu ile bilgilendirerek gelişmesinde önemli çalışmalar göstermiştir. Görev yaptığı dönemler ulusumuzun temellerinin atılmasında kongreler düzenlemiştir.

Bandırma vapuru Bandırma’dan Mustafa Kemal Atatürk’ü 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a getirmiştir. İlk hareket başlatılarak Türk milletini bir araya getiren çeşitli kongreler düzenleyerek bağımsızlığa kavuşacağız. 23 Nisan 1920 tarihinde ise Meclis açılarak Milli Mücadele resmileşerek hareketlerine başlamıştır. Atatürk’ün önünü kesmek isteyen bir çok yabancı devlet olmasına rağmen asla vazgeçmeyerek hareket etmiştir. Türk ulusunun büyük fedakarlıklarının yanı sıra gösterdikleri azim sayesinde özgürlüklerine ulaşmışlardır.

2 comments

  1. 19 mayıs herkes için öncelikle inan sır👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👍👍👌👌💖💖💖💖💖💖🎆🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆

  2. 19 mayıs herkes için öncelikle inan ç dır🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎆🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇🎇💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖💖🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🐼🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀 önem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.