19 Mayıs İle İlgili Kompozisyon

Gençlik ve Spor Bayramı kutlanır her yıl 19 Mayıs tarihinde. Geçmişi vardır, insanların tarihi araştırarak öğrenebileceği. Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın göstergesi olacaktır. Vatan topraklarının özgürlüğe ulaşması için gerekli olan hareketler bir lider eşliğinde gerçekleşmiştir.

Vatan toprakları işgal altında olduğu dönemlerdir. Türk milleti hak etmediği bir yaşamı yaşıyordu. İşgaller Türk milleti için bardağı taşıran son damla olmuştur. Padişah taht sevdası yüzünden mücadelelerden daima geri çekilmiştir. Ülke yönetimi sıkıntılarla dolu olması, kahraman ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Mustafa Kemal inançları doğrultusunda 19 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’dan Samsun’a giden vapurla birlikte milli mücadele dönemini başlatarak ulusal hareketlilik sağlamıştır. Türk milletine yaşananları anlatarak, azim göstererek mücadelenin kazanılması bağımsızlığın yolunu göstermiştir. Yapılan kongreler ve toplantılar sayesinde ilk Meclisimiz kurularak bağımsızlık üzerine çalışmalar yapılmıştır.

Yapılan mücadeleler nihayetinde sonucunu bularak bağımsızlık ilan edildi. Türk toprakları düşman işgalinden kurtularak Cumhuriyet yönetim biçimine geçildi. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğu kabul edimiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir