Acele Giden Ecele Gider Atasözünün Anlamı

Atalarımızın acele iş ile ilgili söylediği önemli sözlerden birisidir. Acele giden ecele gider demelerinin en temel sebebi işinizi doğru ve yavaş şekilde yapınız. Bir yere yetişeceğimiz zaman asla acele ederek gitmemeliyiz. Dikkat dağınıklığı ve halsizlikten dolayı olanların farkına varamadığımızdan dolayı acele işler hayatımızı olumsuz şekilde gider. Bir diğer şekilde de “acele işe şeytan karışır” dendiğini önceden bilmeliyiz. Acele iş yaparken panik içinde olup yetişecek yetişmeyecek düşünceleri bizi ihmallere açılmasına yol açar. Acele işi belli bir sonuca ulaştırmaya çalışırken beraberinde hataları getirmekteyiz.

Araba kullanırken vaktinden önce ulaşacağımız yere gitmek için yapmayacaklarımız yoktur. Bunun için hız yaparak kazalara sebep olup yaralanmalara neden oluruz. Başkalarının hayatını da tehlikeye soktuğumuzu kafamızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Acele bir şekilde gidenler kazayı beraberinde getirecektir. Trafik kurallara uyulması için olduğunu unutmadan yavaş şekilde bize verilen haklar doğrultusunda gitmeliyiz. Yavaş gidelim ama evimize kötü haber gelmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.