Anadolu Ajansının Milli Mücadelenin Başlarında Kurulması Neden Önemliydi

Anadolu Ajansı, Atatürk’ün talimatları doğrultusunda kurulan basın ve yayın organıdır. Anadolu Ajansı milli mücadele döneminin başında kurulması mücadelenin kaderini değiştirmiştir.

Anadolu Ajansı, yarı resmi Türk haber ajansı olmaktadır. Günümüzde dahi Anadolu Ajansı devlete en yakın ajans sayılmaktadır. Milli mücadele döneminde kurtuluş Savaşı esnasında özellikle halka gelişmeleri duyurmak için görev almıştır. Kurtuluş Savaşı esnasında kurularak halka hizmet etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, 6 Nisan 1920 tarihinde Anadolu Ajansı’nı kurdu. Milli mücadele döneminde basın ve yayın organlarına önem vererek hizmet etmiştir. Gazete ve dergi gibi organları halka ulaştırarak bu nedenle haberlerin ve gelişmelerin halka ulaşmasını sağlamıştır.

Milli mücadele döneminin halka ve dünyaya duyurulması için faaliyetlerini yürütmüştür, savaş ve milli mücadelenin haklılığını anlatmıştır. Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi Bey önderliğinde yapılan çalışmalarca faaliyetlerine devam etmiştir.

Anadolu Ajansı aynı zamanda kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmiştir. Milli mücadele döneminde halkın bilgilendirilmesi, olayları takip ederek karar vermeleri önemliydi. Meclisin kararları halka iletilerek aldığı kararları yayınlaması gerekmekteydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir