Atatürk Cumhuriyeti Kurarken Hangi Zorluklarla Karşılaştı

Atatürk Cumhuriyeti Kurarken Karşılaştığı Zorluklar, Atatürk Cumhuriyeti Nasıl Kurmuştur

Mustafa Kemal Atatürk hayatı boyunca bir çok zorluk çekmiştir. Türk milletine armağan etmek istediği Cumhuriyeti kurarken mücadeleler içersine girerek amansız savaşlar vermiştir. Siyaset ve askeri alanda deha olması yaşadıklarını değiştirmemiştir. Tek başına çıktığı bu yolda kendisine silah arkadaşları edindi. Kurtarılmaya muhtaç olan ışık arayışına giren Türk milletinin azmi ve kararlılığı da olumlu yönde etkilemiştir. Türk halkının çektiği zorluklar ve zulümleri gördükçe aldığı kararların ne denli doğru olduğunu görmüş oldu.

Düşman kuvvetleri ile savaştı sayısız savaşlara katılarak canı pahasına mücadele etti. Cephelerde askerleri ile birlikte sırt sırta durmuştur. Türk askerini çok yakından tanımıştır. Türk halkına vatanın tehlikede olup kurtarılması gerektiğini göstermiştir. Mücadeleler sayesinde milletin güvenini kazandı.

Hakkında İstanbul hükümeti tarafından idam kararı dahi çıkmıştır. Vatan haini ilan edildi. Vazgeçmedi asla durmadı yolundan devam etti. Silah arkadaşlarının desteği ve Türk milletinin gösterdiği azim sayesinde ilerlemiştir. Çevresinde gördüklerini fark etti. Her şeye rağmen mücadele eden devlet adamı oldu. Cumhuriyet yolunda hakkında çeşitli haberler çıktı Büyük Millet Meclisi’ni kurarken eleştirildi. Yaptıkları konusunda ülkenin çıkarlarını olumsuz etkileyeceği düşünüldü. Onunla birlikte hareket edenler destek çıktı her geçen gün büyüdü ve Türkiye Cumhuriyetini kurarak Türk milletine ne büyük armağanını vermiştir.


9 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*