Atatürk Örnek Çiftlik Kurma Nedenleri Öykü Şeklinde

Atatürk’ün Örnek Çiftlik Kurması İle İlgili Anı, Atatürkün Örnek Çiftlik İle İlgili Anısı

Atatürk ve Orman Çiftliği Hikayesi

Çocukluk dönemlerinden birisiydi. Ailem tarımcılık alanında uğraşırdı. Henüz kurtuluş savaşı yeni bitmişti artık ülkemizin toparlanma zamanının geldiğini hepimiz görüyorduk. Yenilikleri Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal tarafından bizzat yapılarak geliştiriliyordu. Ülkemize can olarak gelerek bir çok yenilikte imzası oldu. Yaptıkları sayesinde evimize daha çok aş girerek babam bizi mekteplere gönderebilmiştir.

Tarımcılıkta oldukça sıkıntılı bir dönem yaşarken babam modern tarımcılığa geçiş yapması gerektiğini anlamıştır. Atatürk tarafından bölgemizin yakınına örnek çiftlik evleri kurularak babamla birlikte geziye gittik. İçerde neler yapması gereken konular hakkında bilgi sahibi olmuştu.

Toprağımız babadan kalma olduğundan dolayı parçalanmıştı. Babamın kardeşleri ile arası iyi olmadığından dolayı tarım için ekim yapılamıyordu. Atatürk’ün yaptığı kanun çalışmasında miras sonucunda paylaşılan topraklar ekilebilir olacaktı. Her yıl aldığımız mahsul daha fazla olmuştu. Hayatımız birden gelişerek daha çok çalışır olarak toprağımızdan verim alır olduk.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*