Atatürkün Edebiyat İle İlgili Sözleri

Atatürk edebiyata önem veren devlet adamlarından olmuştur. Yakından takip ederek ilgilendiği edebiyat üzerinde çeşitli programların düzeltmesini sağlamıştır. Edebi sanat eserlerinin yayılmasını toplumun kültürlerini tanıması gerekmektedir. Sözler beyitler yazılar ve müzikler gelecektir aklımıza. Edebiyat ile sanat arasında ince bir çizgi vardır.

Atatürk için edebiyat denildiği zaman aklımıza gelen duyguların ve düşüncelerin sözlü sanat şeklinde yansıtılması olmuştur. Cumhuriyet tarihinin önemli nazım şekillerinden olan nazım şekilleri müzikteki gibi heykeltıraşta olduğu gibi sanatları ifade eder.

Türk çocuğunun kafasını doğuştan sahip olduğu dikkat ve özene göre oluşturmak; bu Cumhuriyetin sağlıkla ilgili olan bakanlığa da düşen bir vazifedir.

Özdeyiş
Güzel korunan Türk kafa ve zekalarını açmak yaymak genişletmek. Bu özellikle Kültür Bakanlığı’nın vazifesidir. Bununla birlikte kabiliyetli Türk çocuklarının kafalarına müspet ilim ve maddi teknik kavramları yalnız nazari ( kurumsal ) olarak değil aynı zamanda pratik vasıtalar ile de değiştirmektir.

Söz
Bir taraftan da Türk kafalarındaki kabiliyetleri Türk karakterindeki sağlamlıkları Türk duygularındaki yükseklik ve genişlikleri kendilerini hiç zorlamadan doğal bir şekilde ve olduğu gibi ifadeye onları alıştırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir