Atatürk’ün İnsan Hak ve Hürriyetleri Verdiği Önem

Atatürk’ün için insan hak ve hürriyetleri önemli yere sahip olmaktadır. İnsan haklarına yönelik çeşitli yenilik ve düzenlemeler sağlanarak insanların hürriyetleri genişletilmiştir. Anayasa tarafından güvence altına alınarak korunma sağlandı. İnsanların hayatlarında özgürce yaşamlarına sahip olmaları için insan hakları sağlanarak gerçekleştirildi.

Atatürk tarafından yapılan düzenleme ve kanunlar sayesinde insanlara özgürlük hakkı getirildi. Başta düşünce özgürlüğü, fikirlerini dile getirme, eğitim alma, istediği yerde yaşayabilme ve seyahat etme hakları sadece bir kaçıdır. Dini özgürlükler sayesine insanların istedikleri ine inançları sağlandı. Maddi ve manevi olarak kişilerin özel hayatına müdahale sınırlandırıldı. İnsanlar yasalar karşısında eşit sayıldı. Suçlu için suç cezasız kalmayarak ceza alacak hale getirildi.

Hak ve hürriyetler alanında Türk milletinin refahını, menfaatini düşünerek gelişmeler sağlamış olurdu. Çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşmak için insanlara her bakımdan özellikler sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.