Ateşi İlk Kim Buldu

Ateş çağlar öncesinde insanlar tarafından bulunmuş buluştur. İnsanlığın tarihini değiştiren buluştan yararlanır olmuşlardır. Binlerce yıl öncesine değinilmektedir. İlk ateşin bulunuşu ile insanlar ısınmak, yemek ve alet edevat yapımında kullandılar.

Taş devrindeki insanlar tarafından keşfedilen ateş zamanla kullanılmaya başlamıştır. Birbirlerine çarpan taşlar sonucunda kıvılcımla ve ateşin ortaya çıktığını fark ettiler. Otların tutuşması rastlandı olmasına rağmen ateşin etkisi sayesinde kendisini göstermiştir. 4 bin öncesine kadar ateş doğru şekilde kullanılmamış olmasına rağmen insanlar kullanmayı öğrendi.

14. yüzyılda ince çubukların nitrat ve alkol karışımı sonucunda kibrit elde edilmiştir. Ateş yakmak için bunları kullanarak her zaman ateş yakabilir oldular. Ateşin gelişiminde İngiliz kimyager John Walker tarafından 1827 yılında ilk kibrit icat edildi. 1909 yılında benzinli çakmak icat edildi. 1945 yılında bütan gazla yanan çakmaklar. Günümüzde ise çeşitli çakmak ve kibritler en son halini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.