Ayılar Hakkında Bilgi

Ayılar iri ve hantal yapıya sahip olan yırtıcı hayvanlardandır. Evcilleştirilmemiş ve yapıları bakımından oldukça kuvvetlidir. İri yapılı olmaları ağırlıklarının 780kg ağırlığına ulaşmasına sebep oluyor. Erkek ayılar daha iri olması onların daha iyi koşucu olduklarını gösterir. Tırmanıcı ve yüzücü bakımından oldukça iyi olmaktadır. İhtiyaçları durumunda bir insandan çok daha hızı koşabilirler. Arkalarında küçük bir kuyrukları vardır. Tüyeri uzun ve çoğu zaman kahverengi olur. Kutuplarda yaşayan türlerin tüyleri genelde beyaz olmaktadır. gözler ve kulakları yuvarlak olur.

Ayılar gerek otçul yada etçil türde olurlar. Genelde etçil olan hayvanlar avlanmalarına bağlı olarak yaşamlarını sürdürürler. Etobur canlılar bulundukları bölgede beslenmeleri için bitkilerde bulunmadığı takdirde etlere yönelir.

Yaşam alanları ormanlar olup kuytu alanlarda yaşarlar. Yuvaları olarak kendilerine ağaç kovukları yada mağaralar bulurlar. Kış gelmeden yıl boyunca beslenerek kendilerini kış boyunca idare edebilecek kadar beslenirler. Düzenli bir beslenme şekilleri olmadığı gibi uzun süre aç kalabilirler.

Kutuplarda yaşayan ayıların yağ tabakası ve kürklerinin kalın olmasına bağlı olarak üşümezler. Soğuğa karşı oldukça dirençlidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.