Çağdaş İnsan Çevresindeki Kişilere Rahatsızlık Vermemek İçin Günlük Yaşamında Nasıl Davranmalıdır

Çağdaş insan ne yaptığını bilen, çevresindeki olaylara duyarsız kalmayan, bilim, teknoloji, tarımsal, insansal otoriten bağımsız olarak düşünen, geçmişte takılıp kalmayan, yaşadığı günlerin değerini bilen insandır. Çağdaş insanın tanımı sözlerle anlatılmaz. Karakteri ile topluma örnek olmuş insandır diyebiliriz. Hal ve hareketleri insanlara yol gösterir. Doğruyu ve yanlışı iyi şekilde bilir.

İçinde yaşadığı toplumda empati kurmasını iyi bilir. Düşüncelerinde asla önyargılı değildir. Başkalarının hoşuna gitmeyen davranışlardan sakınır. Birisinin kendisini rahatsız edeceği düşüncesinden uzaktır. Yardıma ihtiyacı olan birine her zaman el uzatır. Davranışları ile asla birilerini rahatsız etmez. Bizler toplumda insanları rahatsız etmemek için nasıl davranıyorsak çağdaş insanlarda öyle davranır. Geceleri gürültü yapmaz, komşularını rahatsız etmez, çevreyi kirletmez, vatandaşlık bilincinde olur, çevresine saygı duyar.

Çağdaş insan ile karşılaştığınızda oldukça nazik olduğunu görürsünüz. Görgü kurallarını a’dan z’ye her şeyini bilir. Terbiyeli ahlak sahibi insandır. Kendinizi yanında asla kötü hissetmezsiniz. Aksine kendinizi iyi ve mutlu hissedeceksiniz. Olumsuz davranışlardan kaçınarak hoşgörülü yaklaşır. Genelde size nasihat verici sözler söyler doğru yolu göstermek için sizinle diyaloga girer. Toplumun her kesiminde birçok kez görmeniz mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir