Çinliler Türklere Karşı Nasıl Bir Politika İzledi

Çinliler ve Türkler arasında uzun yıllar boyunca savaşlar sürmüştür. Çinlileri vergiye bağlayan Hun İmparatorunun yanı sıra karşı koymak için Çin Seddi’ni inşa etmişlerdir. O dönemin şartlarında taştan ve çamurdan yapılan Çin Seddi dünyanın en büyük yapıtları arasında gösterilmektedir.

Çinliler, casus kadınlar kullanarak Türk ordusunun zaaf oluşturma çabasında olmuşlardır. Türklerin orduları disiplin ve düzeyli olmasından Çinlilerin casus girişimi başarısız olmuştur. Kalabalık toplum olmalarına rağmen düzenli orduları yoktu, Türklere karşı daima zayıf kalıyorlardı.

Çinliler ipek yolunun kontrolünü ele geçirerek Türkleri zayıflatma çabasında olmuşlardır. Türk devletlerine çeşitli yollarla sızarak iç karışıklıklar çıkarma çabasında olmuşlardır. Devlet yönetiminde zaaflar ortaya çıkarak toplumsal sorunlara sebebiyet vermişlerdir.

Sosyal hayatlarda ilişkiler kurarak, evlilik yoluyla doğan akrabalarla Türk boyları arasında iç çatışma çıkarma çabasında olmuşlardır.

Çinliler Türklerin saldırısından korunmak için bir çok yol denemişlerdir. Türk beyleriyle evlenen Çinli kadınlar Türkleri birbirlerine düşürme çabasında olmuşlardır. Günümüzde Çinliler kapitalist sistemi kabul edilerek siyasi güç haline gelmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.