Cumhuriyet Neden Önemlidir

Cumhuriyet halk ve siyasetçilere sunulan en iyi yönetim şekline sahiptir. Dünya üzerinde farklı yönetim biçimleri var bunlar üzerinde halkın sözü geçerli olmamaktadır. Yönetim biçimi aile üzerinden devam ettiği gibi halkın hakları yeterince azdır. Cumhuriyet yönetimi din, dil, ırk, cinsiyet ayırt gözetmeksizin herkesi eşit görmektedir. Cumhuriyet özgür olduğundan dolayı belirli yıllar arasında yapılan seçimler doğrultusunda özgür irade doğrultusunda gerçekleşir. Kimse kimsenin kölesi olmadığını birbirlerini denetleyen üç kurum vardır. Yasama, yargı ve yürütme olarak birbirlerinden ayrılarak farklı alanlarda hizmet verirler.

Diğer yönetim biçimleri tarih boyunca silinerek ayakta kalmamıştır. Devlete ve yönetime büyük zararlar vermiştir. Hükümdarın ölmesinden sonra yerine geçecek olanlar kardeş katili dahi olabiliyorlardı. Ülke otoritesi güçlü olmadığından dolayı halkı kendi istekleri doğrultusunda yönetmeleri de buna etkili oldu.

Osmanlı devletinde yönetim saltanatlık ile babadan oğla geçerek devam ediyordu. Devletlerde padişah olacak oğullar eğitilir devlet işlerinde yer verilmektedir. Meşrutiyet dönemine geçiş yapılmasına rağmen geç olunmuş bir karar oldu.

Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olması ile halk kendisini yönetecekleri seçebilme hakkına sahip olmuşlardır. Kendisini yöneten güçler birlikleri denetleme haklarına dahi sahiptir. Birbirlerini denetlemeleri haksızlıkların önüne geçerek hizmet verilmesini sağlamıştır. Herkes eşit olan yönetim biçimidir Cumhuriyet. Yaşasın Türkiye, Yaşasın Cumhuriyet.

2 comments

  1. Çok güzel

  2. Polat alemdar uçucu

    Çok. Güzel beğendim harika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir