Devletler Vatandaşlarına Hizmet Götürürken Hangi Kaynakları Kullanır

Devlet vatandaşlarına refah sağlamak için çeşitli alanlarda hizmet sunmaktadır. Güvenliğini sağlayarak toplum içinden oluşabilecek sıkıntılara karşı önlem alırlar. Yaşamları boyunca yol, su, enerji başta olmak üzere insanlara hizmet götürürler. Faaliyetlerini icra ederken vatandaşlarına yönelik çeşitli çalışmalar sunmaktadırlar.

Devlet halka hizmet götürürken yaptığı harcamaları için kullandığı kaynak insanlardan aldığı vergilerdir. Bu sayede finansal olarak ihtiyaçlarını gidermeyi sağlıyor. Toplanan vergilerin büyük bölümü askeri, eğitim gibi olurken çeşitli sosyal hizmetlerde önemli yere sahiptir. Toplumsal ihtiyaçlar belirlenerek bunlar üzerinden harcamalar gerçekleştirilir. Gelirimizin bir kısmı devlete yasal olarak vergi adı altında aktarılmaktadır. Hastane, okul, liman, adliye, polis, askeri gibi emniyet harcamalarının finansal kaynağı vergiler olmaktadır.

Devlete verdiğimiz vergiler sayesinde bunlar karşılanmış olarak giderlerimiz ortadan kaldırılıyor. Hepimiz bunlara dikkat edersek devletimiz çok daha iyi hizmet sağlayarka ihtiyaçlarımızı giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.