Dişi ve Erkek Üreme Sistemi

Dişi Erkek Üreme Sistemi Hakkında Bilgi, Üreme Sistemi Nedir Bilgi

Canlılar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için yapılarından gelen üreme sistemleri bulunur. Soylarının devamını sağladığı gibi canlılar üremedikçe çoğalamayıp ve soyları tükenir. Üreme sistemi bütün canlılarda olup devamlılıklarını kullanarak sağlarlar. Üreme sisteminde yumurtlama ve birleşme olarak çoğalmaya devam ederler. Yumurtlama da erkeğe ihtiyaç olmadan kendi halinde çoğalır. Birleşmede dişi ve erkek canlının bir araya gelerek birbirlerine ihtiyaç duymasıyla çoğalma devam eder. Dişi ve erkeklerde üreme sistemleri farklılık gösterir.

Dişi Üreme Organı
Hücrelerine yumurta adı verilip bu yumurtalıklarda üretilir. Karın boşluğun alt kısmında olup özellikle 10-17 yaşlarında 4 haftada bir yumurtaları dışarıya bırakmaya başlar. Bu oluşan duruma regl denir. Aylık olarak devam edip menopoz dönemine girene kadar sürer.

Erkek Üreme Organı
Erkeklerin hücrelerine sperm denir. Yumurtalıklarda üretilerek tüpçükler sayesinde idrar yolundan aktarılır. Dişi üreme organına spermler ulaşarak birleşme meydana gelip çoğalma sağlanır. Dişi üreme organına baktığımız zaman yumurtalıkların içersinde büyüme sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir