Doğal Afetlere Bağlı Yıkımlar Azaltılabilir mi?

Doğal afetlerin meydana gelmesi büyük yıkımlara sebep olabiliyor. Önlenmesi adına yapılabilecek çeşitli hareketler olmaktadır. Bunların başında insanların bilinçli olması gerektiğidir. Doğal afetlerde yerleşim önemli olup, doğru yerleşim yerleri kurulması yıkımları minimum seviyeye indirebilir.

Tarihte ufak bir araştırma sonucunda 1923 yılında Tokyo’da gelen depremde Mimar F. Llyod Wright tarafından yapılan bina ayakta kalan birkaç binadan birisi olmuştur. Dünyanın en yüksek binaları Tokyo Belediyesi binası olup en büyük depremlerde dahi yıkılmamıştır. Üstün bir mühendislik eseri oldu görülmüştür.

Binaların sağlam olması gerektiği gibi insanların bilinçlendirilmesi gereklidir. Yıkımlara karşı farklı ülkelerin aldığı önlemler örnek alarak yapılar yerine getirilmelidir. Alınacak her önlem insanlığın hayatını kurtardığı gibi gelişmesini sağlar. Geçmişte meydana gelen yıkımlara karşı alınmayan önlemler sorumludur. İyi bir eğitim ve geniş açılı düşünceler sayesinde doğal afetlerde yıkımlar minimum seviyeye indirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.