Dünya Sorunları Nelerdir

Dünya sorunları bütün ülkeleri kapsar hepsinin ortak noktalarından oluşur. En temel sorunları temiz içme sularının kısa süre içersinde bitmesidir.

Obezite: Dünyanın en tehlikeli sorunlardan olup insanlar çevikliğini kaybederek hızlı şekilde kilo almaya devam ediyor. Alım gücü güçlenen ülkelerde fast food yiyeceklerine ilgi çok daha fazla olmuştur. Gelişmiş ülkelerde obezite oranı %50’nin üstüne ulaşmıştır.

AIDS: Cinsel yolla bulaşan hastalık olduğundan dolayı önlenememiştir. Hastalık kısa süre içersinde yayılarak insanların hayatını karartmaktadır. Tedavisi bulunmadığı yayılması hızlanmaktadır.

Aile içi şiddet: Çocukların ve kadınların gördüğü şiddet aile içersinde huzur bırakmıyor. Erkeklerin yapılarından dolayı üstün gelmeleri ailenin geri kalan bireyleri aciz duruma düşürmektedir.

Küresel Isınma: Kullanılan fosil yakıtlardan dolayı çevre kirliliği her geçen gün artmaktadır. Çevre dostu yakıtlar yerine petrol kullanılmasından dolayı egzozdan çıkan dumanlardan dolayı atmosferde sera etkisi daha çok görülüyor. Buzullarda erime ve su seviyesinin yükselmesine sebeptir. Mevsimlerde değişiklik yaşanarak doğa canlıları etkileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.