Gelenek ve Göreneklerimiz İle İlgili Yazı

Gelenek ve görenekler kültürü oluşturan önemli unsurlardır. Toplumsal olarak yaşadıkları bölgenin, din, yaşam, yemek, kültür bakımından insanların sonraki nesillere taşıdıkları değerlerdir. Nereden geldiklerini gösteren ve insanların hiç kaybetmemesi gereken kültürel değerleridir. Yaşamları boyunca insanlar çeşitli inanışların etkisinde kalır ve bunları benimser. Bir sonraki nesle aynı şekilde yaşamlarını aktarır.

Ailesel faktörlerin başında inanışlar çocuklara ve onlarında kendi çocuklarına aktarması ile oluşur. Halkın kendisine özgü çeşitli gelenek ve görenekleri olmaktadır. Yaşamları bunların etkisinde olup sürdürmeye devam eder.

Adetler tıp örfe benzerlik gösterip sosyal bakımdan insanların kabul ettikleri değerlerdir. Yaşadıkları mahalle veya köyün getirdiği değerler olup insanların hayatında devamlı olarak yer alır. Kız isteme, evlenme usulleri, cinsler, yaş, sofra düzeni ve kutsal görülen değerler insanların adetlerini belirler. Kendi inançlarına göre bunlar değişiklik göstererek kadın alımı değişir.


12 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*