Gelenek ve Göreneklerimiz İle İlgili Yazı

Gelenek ve görenekler kültürü oluşturan önemli unsurlardır. Toplumsal olarak yaşadıkları bölgenin, din, yaşam, yemek, kültür bakımından insanların sonraki nesillere taşıdıkları değerlerdir. Nereden geldiklerini gösteren ve insanların hiç kaybetmemesi gereken kültürel değerleridir. Yaşamları boyunca insanlar çeşitli inanışların etkisinde kalır ve bunları benimser. Bir sonraki nesle aynı şekilde yaşamlarını aktarır.

Ailesel faktörlerin başında inanışlar çocuklara ve onlarında kendi çocuklarına aktarması ile oluşur. Halkın kendisine özgü çeşitli gelenek ve görenekleri olmaktadır. Yaşamları bunların etkisinde olup sürdürmeye devam eder.

Adetler tıp örfe benzerlik gösterip sosyal bakımdan insanların kabul ettikleri değerlerdir. Yaşadıkları mahalle veya köyün getirdiği değerler olup insanların hayatında devamlı olarak yer alır. Kız isteme, evlenme usulleri, cinsler, yaş, sofra düzeni ve kutsal görülen değerler insanların adetlerini belirler. Kendi inançlarına göre bunlar değişiklik göstererek kadın alımı değişir.

12 comments

 1. çok güzel teşekkürler

 2. bu iyiydi ama daha iyileri var ve biraz eksik

 3. İyi ama çok kısa keşle bifaz daha uzun olsaydı

 4. fena değil en azından proje ödevime yardım sağladı

 5. Çok güzel olmuş ancak keşke biraz daha bilgi verseymişiniz iyi olurmuş

 6. Güzel ama biraz kısa olmuş

 7. Harika istediğim kısalık bu işte teşekkürler

 8. İşte bu kısalık süper

 9. gerçekten istediğim kısalık bu.

 10. istediğim kısalık burda.

 11. Emek verilmiş güzeldi emeği geçen herkeze teşekkür ederim😊😊😊😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir