Göç Çeşitleri Nelerdir

Göç insanların siyasi, sosyal, ekonomik, doğal nedenlerden dolayı geçici ve sürekli olmak üzere bulundukları yerden ayrılarak başka yerlere gitmeleridir. Göç çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelip bunlar ayrı dallarda incelenir.

Gönüllü göç: İnsanların yaşam kalitelerini yükseltmek için elerinden geleni yaparlar. Eğitim ve devlet hizmetlerinin daha iyi şekilde sağlanması için gönüllü olarak göç gerçekleştirilir.

Zorunlu göç: İnsanların yaşadığı yerleri çeşitli sebeplerden dolayı terk etme durumudur. Bunlar savaş, doğal afet, işsizlik adı altında incelenebilir.

Mevsimlik göç: İş ve çeşitli faaliyetlerden dolayı mevsim boyunca başka yerlerde yaşamlarına devam ederler. Mevsim sonunda tekrar geri dönüş yaparlar.

Sürekli göç: Göçün gerçekleşerek tekrar olduğu yeri dönmeyecek şekilde yapılan göçlerdir. Sahip olunan mal mülk satılarak başka yerde yaşamına devam etmeleridir.

İç göç: Ülke içinde yapılan göçlere denir. Bunlar İstanbul’dan Ankara’ya yapılan taşınma bir göç çeşidi olup iç göçü gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.