Gökkuşağı Nasıl Oluşur

Gökkuşağı yağmurlu ve sisli havalarda oluşan meteorolojik bir olaydır. Gökkuşağının oluşması şu şekilde olmaktadır. Güneş ışınlarının yağmurlu ve sisli havalarda damlacıklar üzerine yansıması ve kırılmasıyla ışık tayfı renklerinin yan yana durmasıyla oluşmaktadır.

Yağmurun yağmasıyla güneş ışınları damlalardan geçerek kırılır ve sonucunda  gökkuşağı oluşur. Havaların durumuna göre gökkuşağı izlemeleri yapılabilir. Siyah yağmur bulutlarının toplanmasıyla uygun şartlarda yağmur damlaları yeryüzüne düşerken güneş ışınları bulutlar arasından geçerek damlalardan yansır ve güneşe doğru baktığınızda renkgarenk bir gökkuşağı görebilirsiniz.

Gökkuşağının oluşması,  o harika doğa olayını izleyebilmemiz için bir önemli kriterler vardır. Bunlardan biri yağmur damlalarının bir arada olması, diğeri ise güneş ışınlarının yağmur bulutundan geçmesi gerekmektedir. Bu şartlar oluştuğu takdirde gökkuşağı oluşumu meydana gelmektedir.

Gök kuşağında 7 adet renk bulunur. Bunları sayacak olursak içten dışa doğru, mor, lacivert, mavi, yeşil sarı, turuncu ve en uçtada kırmızı bulunmaktadır.

Renk sıralamasının farklı olduğu durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bu o anki oluşan gök kuşağının bize göre güneşe ters düşmesinden kaynaklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir