Halkın Kendi Kendini Yönettiği Yönetim Şeklinin Adı Nedir

Dünya üzerinde iki yüzün üzerinde ülke vardır. Birçok ülkenin yönetim biçimi birbirine göre farklılık göstermektedir. Dünya üzerinde en çok tercih edilen yönetim biçimine Cumhuriyet denmektedir. Halkın kendi kendini yönettiğimi yönetim biçimine denir.

Cumhuriyet yönetimi
Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu yönetim şeklidir. Halka tanınan seçme ve seçilme hakkı ile kendini yönetecek olan kişileri seçerler. Seçilen kişiler belirli bir süre ülke yönetiminde söz sahibi olurlar. Ülke yönetimi anayasanın etkisinde yasama, yürütme ve yargı organlarına tanınan haklar doğrultusunda yapılır.

Cumhuriyetin olmazsa olmazı eşitlik ilkesidir. Herkes anayasa çerçevesinde mahkemelerde eşit sayılmakta. Devletin sunduğu hizmetlerden eşit şekilde yararlanır. Zengini fakiri yoktur herkes birey olarak eşittir.

Cumhuriyet yönetiminin en güzel yanı herkesin hakkı olmasıdır. Kanunlar çerçevesinde herkes sunulan haklardan sonuna kadar faydalanabilir. Kendi kendini denetleyen bir sisteme sahiptir. Yapılan her hareket denetlenerek takip edilir. Yasama organları sayesinde hiçbir makam kendi yetkilerini suistimal edemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.