Hava Kirliliği Nedir

Hava kirliliği atmosferde gaz tabakasında oluşan kirliliktir. Çevremizde kullanılan egzoz gazı, araç azları, çıkan dumanlar zararlara neden olarak havaya karışımla birlikte kirliliğe sebep olmaktadır. Çevremizdeki canlıların olumsuz şekilde etkilenmelerine neden olmaktadır. Dünyamızı saran gaz tabakasında zararlı gazların birleşmesinden dolayı ortaya çıkan zararlardır. Havanın kirlenmesi asit yağmurları ile yeryüzüne inerek sulara, toprağa karışarak zararlarını arttırmaktadır.

Temiz bir hava için kirliliğe sebep olan etkenlerden korunarak çevre dostu olunmalıdır. Fabrika bacalarına süzgeçler takılmalı, çevre dostu araç yakıtı kullanarak kirlilik kısmen de olsa önlenebilmektedir.

Hava temizliğini yapan ormanlar her geçen gün azalmasından dolayı kirlilik oranı daha fazla hissedilir derecede olmuştur.

İnsanlar üzerindeki etkisi solunum yolu hastalıkları ile kendisini gösterir. Akciğer hastalıkları doğrultusunda kişi nefes alıp vermekte zorlanmaktadır. Bizler gibi canlıları da etkileyen durumlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.