Hayvanları Koruma Günü İle İlgili Yazı

Dünya sadece insanlar için değil onlarla birlikte yaşayan bir çok canlının evi sayılmaktadır. İnsanlar aralarında en gelişmiş olanları olabilir ama onlardan sonra gelenler hayvanlardır. İnsanlar aklını kullanarak üst sıralarda yer almasıyla hayvanlarında o kadar gelişmiş olmasa da kullanabilecekleri akılları vardır. Eskiden beri insanlar yapacağı işleri hayvanları kullanarak yapmışlardır. Her alanda hayvanlardan faydalanarak kendilerine bir dünya yaratmışlardır. İnsanların en yakın dostu olarak yol göstermişlerdir.

Dünyada hayvanları koruma derneği 1824 yılında İngiltere’de kurulmuş zamanla Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri de sırayla kabul etmiştir. Ülkemizde hayvanlara verilen değer 1924 yılında Atatürk’ün istekleri doğrultusunda oldu. Çeşitli ülke dernekleri birleşerek Hollanda’yı başkent kabul ederek hayvanları koruma topluluğu oluşturmuşlardır.

1931 yılından itibaren her yıl 4 Ekim tarihinde hayvanları koruma günü kutlanarak insanlara hayvan sevgisi aşılanmaktadır. Hayvanlara eziyet edilmemeli, onları anlayarak ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Okullarda ve çeşitli alanlarda insanların hayvanlara ihtiyacı olduğunu göstermiş olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.