Hayvanların Sınıflandırılması

Zooloji hayvanlar hakkında inceleme yapan bilim dalıdır. Yapılan araştırmalar ve incelemeleri yapan kişilere “zoolog” adı verilmektedir.

Peki bu zoologlar tam olarak ne yapar onu açıklayalım. Hayvanların büyümesi, gelişmesi, üremesi gibi hayati faaliyetleri incelerler. Hayvan isimleri belli krtilere göre yazılmaktadır. Zoologlar bunları latince isimlerle iki parçada incelemektedir.  Birincisi cins ismi olarak ikincisi tür ismi olarak ele alınır. Cins ismi hayvanın bulunduğu akrabalık ilişkilerini ifade eder.

Canlılar omurgalılar ve omurgasızlar olmak üzere ikiye ayrılır. Omurgasız canlılar omurgalı canlılara göre daha üstün yapılara sahiptirler. Omurgalılar grubunun üyelerinden örnekler vermek gerekirse  balıklar, sürüngenler, kuşlar ve insanlarda bu gruba girmektedir.

Her zoolog tarafından araştırma ve çalışma yapılan farklı farklı alanlar bulunmaktadır. Bazıları anatomi ile ilgilenirken bazılarıda paleontoloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Anotomi alanındakiler hayvanların yapısını yakından inceleyen kişilerdir. Paleontoloji alanıda çalışma yapanlar ise genetik ve kalıtım hakkında araştırma yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir