Heyelanın Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir

Heyelanın Çevreye Zararları, Heyelanın Çevreye Verdiği Zarar Kısaca

Heyelan toprak kaymasından meydana gelir. Aşırı yağmur ve yer sarsıntısı sonucunda toprak ile kayaçlar arasındaki bağ koparak yer çekiminin etkisi yamaçlarda olan toprağın aşağıya doğru kaymasına sebep olur. Toprak kayması çevre felaketine sebep olur.

İnsanlar toprak kaymasında altında kalarak kaybolur ve hayatlarını kaybederler. Heyelan ölümcül olabiliyor yamaç kesimlerde tehlikeli bölgelere yerleşim yerleri kurulmamalıdır.

Hayvanların dağlık ve yamaç kesimlerinin altında olması sonucunda etkisinde kalarak telef olmalarına sebep olur.

Tarımsal olarak bağ ve bahçelerin ekili olduğu yerlerde ciddi sorunlara sebep olabilirler. Toprak ve bitki örtüsünün birbirleri ile karışmasına neden olup verimli toprakların verimini kaybetmesinin en temel sebebidir.

Toprak kaybı yamaç bölgelerden gelen toprağın büyük bir kısmı tarım alanına gelemsi sonucunda tarımcılıkta ciddi bir verimsizlik başlar.

Bina ve yerleşim yerlerinin toprak altında kalması sonucunda hasar kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Ulaşım ihtiyacı olan yollar toprak kayması sonucunda kapanarak engellenir. Ulaşım ve taşımacılık kapanmış olarak ülke ekonomisine hasar verdiği gibi aynı zamanda bölgede yaşayan insanlara yardım gitmesini haylice zorlaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir