İshal Nasıl Geçer

İshal, doğal olarak herkeste görülen rahatsızlıklardandır. Enfeksiyondan kaynaklı ishal olduysanız eğer kendiliğinden birkaç gün içinde geçer. Çocuklarda nadiren iyileşme süreci 2 haftayı bulabilir. Yetişkinlerde ishal rahatsızlığı çok daha çabuk geçmektedir. İshale neden olan sebebi bilerek daha hızlı şekilde geçmesi için çeşitli yöntemler kullanmalıyız.

Sıvı tüketimi; İshalden dolayı vücudumuz su ve tuz kaybını arttırır. İshalin yanı sıra kusmada varsa vücudunuzun susuzluğundan olabilir. Su içerken, tek seferde içmek yerine gün boyunca sık sık tüketmeniz vücudunuz için daha etkili olacaktır. Su kaybını önleyerek vücudumuzun belli bir dengeye ulaşmamızı sağlar.

Uzak durulacak içecekler; İshale neden olan içeceklerin başında kafein, şekerli, alkollü ve süt ürünleri gelmektedir. İshaliniz varsa artmasına sebep olur.

Çocuk ve bebekler susuz kalmaması gereklidir. Kendilerini belli edemezler ama susuzluktan dolayı ishal olduklarını görebilirsiniz. Sık sık susamalarının sebebi susuz kalmaları olacaktır.

İlaç kullanımı; Kullandığınız çeşitli ilaçlar varsa eğer onlardan uzaklaşmak gereklidir. Doktorunuz yada eczanecinize danışarak ilaçların tüketimini durdurabilirsiniz. İlaçların genelde yan etkisi gereğince ishale sebebiyet verilebilmektedir. İshal sırasında antibiyotik kullanılması önerilmez ve kişilerin doktor gözetiminde sağlıklı şekilde karar vermeleri gerekmektedir.

Katı gıdalar; Kişilerin yakalandığı bu sorunları aşmaları için ellerinden gelenleri yapmaları gerekmektedir. Genel olarak kendinizi daha iyi hissetmek için tüketilen gıdalar bilinmesi gerekli oluyor. Küçük ve hafif öğünler gereğince yağsız ve baharatsız yiyecekler tüketiniz.

Önerebileceğimiz gıdalar doğrultusunda patates, pirinç, muz, çorba, kızarmış ekmek, elma püresi ve haşlanmış sebze tüketimi sayesinde tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.