Işık Kaynaklarının Yanlış Kullanımı Zararları

Işık kaynaklarının yanlış kullanımından dolayı çevreye verdiği zararların önüne geçilmelidir. Yerleşim yerleri ve şehirleşmenin olduğu yerlerde ışıklandırmadan dolayı canlılar etkilenir. İnsan sağlığı etkilendiği gibi çevrede yaşayan canlılarda olumsuz etkilenir.

Işık taşması sonucunda gerektiğinden çok fazla yerler aydınlatır. Gözlerin alışık olduğu ışıktan çok daha fazlasının olması görme yetisinin bozulmasına neden olur. Işık kaynağı kullanıldığında nesne daha belirgin şekilde görüldüğü durumlarda aydınlatma yanlış yapılmıştır. Işık atmosferde yayılması sonucunda gökyüzü doğal parlaklığında görülmez. Göz kamaştırıcı durumda olur. Şehirlerin üstünden uçan uçaklarda ışık kirliliğine sebep olmaktadır. Fazla ışık aydınlatılmasının kullanılması gözlere zarar vermektedir.

Göz sağlığını doğrudan etkileyerek görmenin bozulmasına sebep olur. Trafik gibi çeşitli alanlarda kullanılan ışıklarda kazalara sebep olabilmektedir.

Kaplumbağalar özellikle ışık kirliliğinden etkilenir. Geceleri sahile gelerek yumurtalarını bırakır, tekrardan yollarını bulabilmek için denize vuran ayın yansımasını takip ederler. Işık kirliliği yollarını şaşırmalarına neden olarak ölümlerine sebep olur.

Işık kirliliğinden dolayı daha stresli, yorgun yaşam sürdürürüz. Hayat her anlamda bizi yorduğu gibi ışık kirliliğinden etkilenerekte yorulmamız kaçınılmaz olur. Çevremize karşı duyarlı olmak için yeterli aydınlatma kullanılmalıdır.

One comment

  1. En sevdiğim odev sitesi. Her ödevimde sizi kullanıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.