Işık ve Ses Madde midir?

Işık doğal veya yapay kaynaklardan ortaya çıkan aydınlatma amaçlı kullandığımız enerji biçimidir. Saydam maddelerden geçme özelliğine sahip olan ışık derecesine göre ısı verebilir. Işık bir madde değildir enerji birimidir.

Ses havada bulunan moleküllerin titreşmesi sonucunda yayılır. Ses kaynaklarından gelen yankılanma sonucunda çevresine doğru yayılarak, ilerledikçe moleküllerin arasındaki titreşim azalarak sesin duyulmasıda azalır. Gözle görülmediğindne dolayı madde olduğu ifade edilemez. Ses bir enerji birimi olduğundan dolayı madde sınıfına dahil edilemez.


20 yorum

  1. şu anki bilim her ne kadar ışık bi madde değil diyorsada bence ışık bi maddedir evrenimizdeki herşey maddedir herşeyin bi en ufakta olsa bi atomu vardır hiç bi şey boşlukta değildir ışık bi enderjidir deniyor ama enerjide bi maddedir sonuçta herşey bir maddedir bulunan en son sonuçlara göre uzay boşluğunda bile karanlık madde olduğu tespit edilmiştir bi şeyin madde olmaması için var olmaması boşlukta içi boş olması lazım değilmi eğer böyle bi boşlık varsada bu bizim uzayımızın dışında olması lazım içinde olsaydı eğer bizim evrenimiz boşluğa akmazmıydı

  2. Işık maddedir diyen arkadaşlar bir nevi haklı sadece bir kavram karmaşası olmuş. Madde de bir enerjidir yani ışıkta bir enerji bizim gördüğünüz maddenin hallerinden biri ışıktır. Maddenin halleri 1.katı 2.sıvı 3.gaz 4.plazma 5.ışık

  3. Arkadaşlar bencede ışık bir madde değildir.Şuan madde olarak kabul edilse bile bence bilimin hala çözemediği olaydan bir tanesi. Dünyada herşey maddedir.Maddenin tanımı=Kütlesi ve hacmi olan her şey maddedir.Her cansızın da en küçük yapı birimi vardır canlıların hücre cansızların ise tanecik yani diğer adıyla atomdur.Işıkta bir atom(tanecik)varsa atom bir madde ise o zaman ışıkta bir maddedir.Dolayısıyla bana göre ışık bir maddedir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*