İsraf İle İlgili Kompozisyon

Tahmin edileceği üzere insanlar yaşamlarına devam edebilmek için, meslek sahibi olmaya ve belli bir miktarda para kazanmaya çalışırlar. Bu sayede de ihtiyaçlarını karşılayıp yaşamlarını devam ettirirler. Her insan çalışıp emek harcadığı işin bir şekilde geri dönüşünü maddi veya manevi olarak sağlarlar. Fakat insanlar emek harcayarak kazandıkları parayı ihtiyaçları olmadığı halde gereksiz harcamalarda bulunurlarsa bu duruma israf adı verilir.

İsraf ne şekilde yapılsa yapılsın kötü bir olaydır. İsraf aynı zamanda toplum olarak yada bireysel şekilde boşa harcanılan hammaddeler, emekler, nimetler demektir. Bazı insanların gereksiz olarak gördüğü veya fazla bulup aşırı şekilde tüketildiği herhangi bir şeyin belki de başkalarının temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği düşünülmelidir. Yani kısaca bir şeyi bilinçsizce tüketirken ilk başta ona ihtiyaç duyan insanların var olduğunu düşünmek gerekir.

Herhangi bir eşyamızı tamamen kullanılmaz hale geldiği zaman değiştirmek gerekir. Eşyalarımızı alalı çok uzun zaman olmamasına rağmen sadece sıkıldığımız için o eşyanın yenisi almak israftan başka bir şey olmaz. İsraf bir insana çok şey kaybettirir. Eğer bir insan israflı olmak yerine tutumlu olursa bunun yararlarından eninde sonunda faydalanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir