Kurban Neden Kesilir

Kurban dinimizde Allah’a daha yakın olmak ve ona karşı ibadetlerimizi yerine getirmek için yapmaktayız. İbadet etmek insanların yaratıcısına karşı minnettarlığını gösterir. Bizi yaratan ve ihtiyaçlarımızı sağlayan Allah’a şükürler olsun. Değerlerimiz ve sahip olduklarımız hepimizin yaşamını doğrudan etkilemektedir.

Kurban kesmek bir ibadettir. İnsanlar arasında unutulan yardımlaşma ve dayanışmanın ortaya çıkmasını sağlar. Kesilen kurbanlar Allah rızasını kazanmak için parası olmayıp kesemeyenlere dağıtılır. Kurban bayramı boyunca insanlar yardım ederek Allah’ın rızasını kazanıp cennette gitmek istiyorlar. İnsanlar sahip olduklarının değerlerini bilirler.

Kestikleri kurbanları dinimize uygun şekilde dağıtırlar. Dört ayrı parçaya bölünür ve bunlar dağıtılmak üzere paketlenerek insanlara sunulur. Bu sayede insanlar ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Dinimize göre “komşusu açken, kendisi tok yatan bizden değildir” sözünden de anlaşılacaktır. İslam dini hoşgörü ve yardımlaşma dini olmaktadır. İnsanlar dünya malına kendisini kaptırmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.