Küresel Sorunlar Nelerdir

Küresel sorunlar dünyamızı ilgilendiren genel konulardır. Bunlar yaşamımız ve geleceğimizle bağlantılı olan sorunları gösterir. Dünya üzerinde yaşayan her canlıyı ilgilendiren temel konuları kendisinde barındırmaktadır.

İklim değişiklikleri: Atmosfere yayılan zararlı gazların artması ile sera etkisi daha yoğun görülmektedir. Yıl boyunca sıcaklık değerlerinin daha fazla artmasına neden olmaktadır. Isı artışları küresel anlamda sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Salgın hastalıklar: Yeni ortaya çıkan hastalıklar canlı yaşamını etkilemektedir. Hızla yayılan salgın hastalıklar bulaşarak ölümcül olabilmektedir. Tarih boyunca çeşitli salgın hastalıkların ortaya çıkması yaşamı tehdit etmektedir.

Terörizm: Ülkelerin iç savaşa girmeleri ile dünyayı tehdit eden terör olaylarının meydana gelmesi.

Nükleer savaş: Kullanılması yasaklanmasına rağmen ülkelerin binlerce nükleer silahı yeraltında bulunmaktadır. Nükleer silahların biyolojik ve kimyasal etkilerinden dolayı canlı yaşamı tehdit altındadır.

Meteor çarpması: Büyük bir meteor parçasının dünyaya çarpma riski olması canlı yaşamının son bulmasına neden olur.

Kara delikler: İnsanların gözlemleyemedikleri kadar gizemli olan kara delikler dünyamızı yok edebilir. Geldiği farkedilmez ve kısa sürede dünyamızdaki her şeyi kendi içine çekerek paramparça edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.