Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Anlamı

İş yapılacağı vakit her kafadan ayrı ses çıkar böyle şöyle yapalım diye ancak iş vakti gelince kimse kılını kıpırdatmaz. Günlük hayatımızın her alanında karşılaştığımız “lafla peynir gemisi yürümez” sözüne benzettiğimiz durumdur.

Lafla peynir gemisi yürümez atasözünde anlatılmak istenilen iş yapılacağı vakit yalnızca konuşan, bir iş yapmayan kişi hakkında söylenir. Yapacakları işi sözle geçiştirip böyle, şöyle yaparız diyerek vakti geldiğinde işin yapılmamasıdır. Lafla yaparım ederim dedikten sonra işin yapılmaması ve söylenenlerden çok ayrı olma durumudur. Boş yere konuşan insan başarıya ulaşamaz, işi başarmak için emek vermelidir.

Lafla iş yapılır olsaydı herkes lafla neler olmazdı ki. İşini yapacak insan sözünün eri güvenilir olması gerekir. Birini sadece sözleriyle değerlendirmek çok yanlış olur, güven vermez ancak ne zaman iş biter teslim eder o zaman hakkı verilir. Bol keseden herkes atar, yapamayacağı şeyleri yaparım ederim diye de söylenir. Bir kişini yapabileceği işleri görüp ondan sonra hüküm vermek gerekir. Bir insan iş yapılacağı vakit çok konuşuyorsa sonucu beklemeli temkinli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir