Mancınığı Kim Buldu İcadı

Mancınık ilk olarak ortaçağ dönemlerinde kalelerin kuşatılmasında yıkım gücü olarak kullanılmıştır. Duvarlara zarar vererek yıkılıp kalelerin içlerin fethetmek amaçlı yapımı sağlanmıştır.

Mancınığın icadında herhangi bir kişinin değil kişilerin icadı olarak biliniyor. Araplar tarafından bulunmadığından dolayı Bizanslılar tarafından işgal sırasında kalelerin fethi kolay şekilde sağlanmıştır. Mancınık sur ve kalelerin kuşatılmasında ağır taşların atılarak hasar verilmesi için kullanmaktaydı. Günümüzde mancınık kullanımı geride kalarak müze ve tarihi yerlerde sergilenmektedirler.

One comment

  1. Mancınık nemrut zamanında ilk olarak kullanıldı hz ibrahimi ateşe atmak için kullanıldı ateşe yaklaşılmadığı için uzaktan atılması gündemde idi nemruta hz ibrahimi ateşe atması fikrini kim verdi ilk mancınığı nemruta fikir veren ve tasarımı yapan ustası ve kullanıcısı bedevi kürt heyzendir bu zikredilmemektedir musanın karunununu nasıl rabbım yere batırdı ise yere batırılanın ilki bedevi kürt heyzendir biraz islam tarihini okuya nlar bilirler doğrusu budur diğerleri de nemrut zamanında kullandığını söylüyorlar yapanın icat edenin dışında yorumu daha önce yapmıştım ama anlatımda icat edenin ismi yok onudabelirtiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir