Milliyetçilik Akımı Osmanlıyı Nasıl Etkilemiştir

Milliyetçilik Akımı Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir Kısaca

Osmanlı Devleti döneminde ortaya çıkan akımlardan olmuştur. Dünya üzerinde bir çok ülke bu akımdan etkilendi. Yayılan akım sayesinde milliyetçilik hızla gelişerek insanların bir araya toplanmasına sebeptir. Akımda etkili olan kişilerden birisi Ziya Gökalp oldu. Osmanlı devleti gücünü kaybedip çöküş dönemine geçmesi ile ortaya huzursuzluklar çıktı.

Türk milliyetçilik akımı altında toplanan kişilere verilen ad Turancılık olmuştur. Akımın başlamasına Türkçülük önemli yer sahibi oldu. Bir çok ulustan insanın bulunduğu Osmanlı sınırlarında hepsi ayrı millet olarak görülüyordu. Osmanlının yıkılış dönemine girmesini fırsat bilerek isyanları başlatmışlardır. Kendi bağımsızlıklarını ilan ederek önemli yerlere gelmek istediler. Osmanlı devleti yetişemediğinden dolayı yıkım süreci çok daha hızlı olmuştur. Milliyetçilik akımı yüzünden Osmanlı en büyük darbelerden birisini alarak çok uluslu yapı parçalandı. Çok uluslu milletler kendi egemenliklerini ilan ederek bağımsızlık kazanmışlardır.

One comment

  1. Fransız ihtilalinin getirdiği milliyetçilik akımı osmanlı hangi devleti daha çok etkilemiştir. A)Balkanlar B)Anadolu C)Ortadoğu D)Kafkaslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir