Muhabbet Kuşları Ne Zaman Çiftleşir

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşme Dönemi, Muhabbet Kuşları Ne Zaman Yumurtlar

Muhabbet kuşları yalnızlığınıza son veren kanatlı canlılardan olduğundan dolayı her daim hayatınızda olmasını istersiniz. Onlara olan sevginiz aynı zamanda onları güzel bir hayat sunmanıza imkan sağlar. Hem size ve çevrenizdekilere moral verecektir.

Muhabbet kuşu besliyorsanız eğer yıl içersinde birkaç defa kuluçka dönemine girerler. Yavru vermeleri normal olur olgunluk seviyeleri ise 9 aylık olduğu zamandır. Bu dönemden itibaren başlayarak devam ederler. Dişi muhabbet kuşları 5 sene boyunca yavru verebilirler. Üremeleri 4-6 yumurta bırakıp 19 gün kuluçka dönemleridir. Sadece dişi kuşlar kuluçkaya yatıp ilk yumurtlamadan sonra 4-6 gün arasında yumurtlamaya devam ederler.

Kuluçka dönemine yatan dişi kuşlar sadece tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkıp gelirler. Erkek kuş onu beslemesi gerekip babalık görevini yapması gerekmektedir. Meraklı erkek kuşlar yuvaya bakıp bazen yumurtaları kırıp aşağı atabilirler. Uzaktan takip etmeniz gerekir. Kuşlar çabuk kızabilir duygularını hemen beli ederler. Kuluçka döneminin 6. gününde belli olur. Yumurtaya el feneri ile baktığınız zaman çekirdeğini görebilir içindeki siyah leke varsa yavru olacaktır.

Havanın %60 rutubetli olması gerekir.
Yavrular kursak sütü ile birlikte beslenir.
Yuva temizliği yapılması gerekir.
Yuva sıcaklığı 37, ev sıcaklığı ise 16-18 derece olması gerekir.
Yavrulardan birisi öldüğü zaman diğerlerini de etkiler kuşlar yuvada olmadığı zaman kontrolü yapılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir