Napolyon Kimdir

Napolyon tarihi değiştirerek izini bırakan önemli devlet adamlarındandır. 1769 yılında Korsika’da dünyaya geldi. Paris Kraliyet Askeri okulunda eğitimini bitirerek üsteğmen olarak 1785 yılında askeri hayatına başladı. Korski Fransa’da özgürlük mücadelesine karşı ailesini korumak için terk ederek Paris’e gelmiştir.

Devlet adamı ve askeri deha olan Napolyon için Fransa’da gerekte Avrupa’da liberal reformların yapılmasında etkili olmuştur. Yönetimin başına geçmesi ile halk için eğitim sistemi kurularak fodalizm akımının etkileri ortadan kaldırılmıştır.

Fransız devrimindeki ve Napolyon’un savaşlarında Fransa’nın birliklerine liderlik etmiştir. Başarıları ile Avrupalı ülkeleri etkilemiştir. Büyük bir komutan haline gelerek 1815 yılında başarılar kazanarak Avrupa kıtasında hakimiyet sağladı.

Yaşamı boyunca yaptığı savaşlar başarıya ulaşmasını sağladı. Askeri eğitiler ve gelişimler geçmişin izleri örnek alınarak Napolyon sayesinde hayat bulmuştur. Mücadelesi bugün okullarda ders kitaplarında eğitim olarak verilmiştir. Tarihin tanınan devlet adamı ve askeri dehalarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.